fbpx

nove logo2

Jak být úspěšný v podnikání?

Denně se setkávám s podnikateli, kteří se snaží pracovat ve svých firmách, a také na svých firmách. Řešíme společně problémy, výzvy i každodenní starosti, ať už se jedná o řízení firmy, o obchod, o marketing, o otázku lidí a personalistiky, o otázku financí. Úspěšné podnikání je dřina a zde najdete pár tipů, jak si tu dřinu usnadnit, jakým směrem se vydat a jak pokračovat k vašemu cíli. Budeme řešit jak taktické, tak strategické otázky.

Mnohým firmám klesají tržby. Někomu o 20%, někomu o 40% a někomu dokonce i o 80%. Těmto firmám možná skončila doba expanze. Některé z nich jsou ohroženy natolik, že zápasí o holý život. A některé již tento boj prohráli.

Budík, mince, domek
Lze-li usuzovat podle letošního rekordního přírůstku podnikatelů, o vlastním podnikání přemýšlí stále více lidí. Někteří se však do odstartování vlastního byznysu pustí z ne zcela ideálních důvodů, například z touhy po větší volnosti, po rychlém zbohatnutí nebo ve vidině, že se nebudou muset za svou práci nikomu zodpovídat. Začít podnikat ze špatného důvodu nebo na základě zkreslených představ se ovšem většině lidí nevyplatí a jejich byznys zamíří ke krachu.

Velmi pravidelně se naší firmě v praxi stává, že se setkáváme s mnohými klienty v segmentu SME (malé a střední firmy), kteří neustále oscilují v určité úrovni obratu po dobu 10ti i 20ti let. A je jedno, zda je to úroveň mezi 30-40mil.Kč za rok či 80-100mil.Kč za rok. Nejde v tomto případě ani tak o čísla jako o fakt, že firma neroste, ale ani nikterak zásadně neklesá, zkrátka a dobře stagnuje v určitém rozmezí. Když jsme si na mnoha projektech u nás v J.I.P. pro firmy tento jev analyzovali, došli jsme k jasnému závěru a přesvědčení, že každá firma roste do „velikosti“ svého šéfa, který stojí nahoře a firmu táhne dopředu. Je jedno, zda tímto lídrem je podnikatel sám či najatý manažer.

muž podává ruku

Jednatelé firem si obvykle dávají dobrý pozor při výběru svých nových obchodních zástupců. Během samotné spolupráce už jim však tolik pozornosti nevěnují. Dále můžeme vidět, k jakým komplikacím to následně vede.Každý obchodník si během své praxe vybuduje návyky pro úspěšné vedení obchodní schůzky. Postupně se však mezi ně infiltrují také zlozvyky. Ty mohou ve výjimečných případech i pomoci, zvlášť když se tomuto obchodníkovi daří navzdory jeho chybám. Pokud však obchodník dlouhodobě ignoruje základní pravidla pro vedení schůzky, trpí tím především samotná firma, tedy váš podnik.

porada mladých lidí na pracovišti

Jaké jsou aktuální světové trendy v oblasti vedení firem pro efektivní chod, spokojenost zaměstnanců nebo inovativní myšlení, které může zajistit rozhodující konkurenční výhodu?

potřesení rukou se sluncem v pozadí

Společnost JIP pro firmy, kterou vlastním, nabízí zkušený tým odborníků a garanci, že v případě nesplnění stanovených cílů, si nevyúčtujeme ani korunu. Je to běžná situace, že se například nepodaří přesvědčit vedení firmy o nutných změnách  nebo jsme se s takovým scénářem setkali jen výjimečně?

lektor ve firmě ukazuje schéma na tabuli

Pokusíme se vám přiblížit, jakým způsobem figurujeme ve firmách, které oživujeme, případně jim pomáháme s expanzí. Co můžeme nabídnout majitelům či ředitelům, abychom je přesvědčili o smysluplnosti spolupráce a co naopak při samotné spolupráci vyžadujeme od nich?

scrabble písmenka IMPROVE

Jak dlouho trvá proměna paralyzované společnosti na hladce fungující organismus? Jaká je naše zkušenost s nejrychlejší a naopak nejzdlouhavější transformací?

mrakodrapy pohledem ze země

Pro koho jsou naše služby určené – spolupracujeme spíše s menšími lokálními firmami, objednávají si naši konzultaci velké společnosti a korporace nebo máme zkušenost se všemi z nich?

žena usnula u počítače

Co čeští podnikatelé nejčastěji podceňují nebo zanedbávají při snaze o vybudování úspěšné firmy?

porada z ptačí perspektivy

Moje společnost pomáhá firmám, které procházejí vnitřní krizí nebo chtějí expandovat, ale nevědí, jak na to. Naším prostředkem je hlavně interim marketing. Máme tak široké know-how o prostředí českého podnikání. Jak vnímáme jeho současnou úroveň ve srovnání s dřívějšími lety?

6 otázek na Jiřího Jemelku
  1. Jaký nejzajímavější projekt revitalizace jste dělali v letošním roce - jaký byl obrat firmy, její charakter (obor činnosti firmy, velikost, zaměření) a jaké byly cíle, které jste si s klientem stanovili?

Nejzajímavějšího klienta z důvodů obchodního tajemství a „delikátnosti“ záležitosti shodou okolností prozradit nemůžu. Ale jedním z velmi zajímavých projektů byl a je např. ten ve společnosti Tigemma, spol. s r.o. či dlouhodobě projekt ve společnosti FRIGOMONT, a.s. Prvně jmenovaná společnost je ze strojírenského oboru, druhá působí zejména v oblasti čistých prostor a v oboru mrazírenských a chladírenských technologiích. Obě společnosti se pohybují obratově plus mínus kolem 200mil.Kč. V obou případech šlo o stabilizaci společnosti, jak po stránce personální, tak po stránce procesní, finanční i obchodní. Řekl bych taková „klasika“.

4 otázky

Ti, co mne sledují pravidelně, vědí, že jsem výkonný ředitel společnosti JIP pro firmy s.r.o., která pomáhá řadě firem při plnění jejich cílů. Mám pro vás dnes rozhovor, který vám pomůže udělat si o této práci lepší představu... 

10 pravidel Warrena Buffetta

Je jedno, jestli patříte mezi začínající podnikatele nebo se řadíte mezi ostřílené businessmany – inspirace od jiných, zejména zkušenějších a úspěšnějších lidí je vhodná vždy. Warren Buffett se o tom rozepsal ve své knize „Sněhová koule - Warren Buffett a škola života“ následovně: „Čtete životopisy podnikatelů. Jsou to obři, na jejichž ramenou uvidíte dál.“ Stojím si za tím, že je jedno, jestli jste investor, finančník, podnikatel nebo manažer – tento světoznámý investor může poradit nám všem. Dnes jsem se rozhodl vám představit ty nejdůležitější postřehy z životopisu Warrena Buffetta, které vám prozradí tajemství úspěšného businessu:

schodiště

Hlavním rozdílem mezi dosažením něčeho a ničeho je na úplném začátku odvaha udělat první krok. A pak další, další a zase další.

scrabble písmenka RISK

Nedávno jsme se museli v jedné firmě rozloučit s pracovníkem, který působil velmi erudovaně. Ke všemu měl více či méně trefné připomínky, vše dokázal do morku kosti rozebrat, zanalyzovat a zpřipomínkovat.

poražený a vítěz

Je to zhruba měsíc, co jsem se bavil s jedním klientem, který vybudoval firmu s obratem zhruba 2 miliard korun.

muž drží palce nahoru

Udejte svému nejen podnikatelskému životu směr pomocí tří hvězd – upřímnosti, odvahy, nesobectví. Z nich pak plynou všechny ostatní ctnosti… Kdo se jich drží a nehledá úspěch, dosáhne úspěchu největšího. Takového, který spočívá v úctě a váženosti těmi, mezi kterými člověk žije a pohybuje se.

skok přes propast

Někdy, a to nejen v podnikatelském životě, člověk stojí před situacemi a výzvami, s nimiž nemá z minulosti žádné zkušenosti.  Přirozeně má respekt a někdy se bojí udělat konkrétní krok.

boxerská rukavice

Pokud podnikáte delší dobu, pak jste nejspíše zjistili to, co mnozí před vámi a co zjistí i mnozí po vás. Spousta věcí se nedaří tak, jak bychom si představovali. To ale není důvod se zastavit či otočit a vzdát se. Naopak, pouze vytrvalá snaha překonávat obtíže, přináší dlouhodobější charakter úspěchu v podnikání. Jak řekl Forbes:

velkoměsto

Žádná firma, národ, civilizace... nic z toho nebylo vybudováno lidmi, kteří se spoléhali na druhé, aby se o ně postarali. Vše mohlo být vybudováno jen díky lidem, kteří se spoléhali sami na sebe.  Pracovali tvrdě, aby překonali okolnosti, podmínky, těžkosti a různé  situace… pracovali také na sobě a nebáli se řídit  svůj život.

podnikatel boxuje

Každý nový den s sebou přináší nové možnosti pro ty, kteří neztrácejí víru v sebe sama a kráčejí s hlavou vzhůru. Nikdy nikdo nespatřil kohouta s hlavou sklopenou. Odvaha začít a vůle vytrvat jsou nezbytností k dosažení úspěchu nejen v podnikání. Uvítej den s důvěrou a každou minutu dne naplň konstruktivním uvažováním a hodnotným úsilím. Pokud tak učiníš, pak pouhý statistický průměr „zlatého středu“ ti bude garancí, že dřív nebo později se něco hodnotného povede.

dolarové šipky mířící dolů, v pozadí mapa světa

Žádný opravdový podnikatel nikdy nevkročil na cestu trvalého úspěchu jiným způsobem než tvrdou, inteligentní prací, provázenou vyslouženou dobrou pověstí a charakterem. Proto si myslím, že nejdůležitější věcí pro mladého člověka začínajícího podnikat je získat si důvěru – dobré jméno a charakter.

číslo 100 na červeném koberci

Na vánoční svátky bylo třeba více peněz pro dělníky. Sjezdil jsem celé tehdejší Rakousko, abych vybral peníze za dodané zboží od drobných odběratelů.

potřesení rukou

V tu dobu bratr nastupoval tříletou vojenskou službu. Když jsme si uvědomili, že těch směnek běhá po světě ještě za 8000 zlatých, a vedle toho, že je ještě několik tisíc zlatých dluhů nesměnečných, kdežto majetku ani za 100 zlatých, řekl mi bratr, abych ohlásil konkurz a odjel.

romantická večeře s vínem

Jako kus ledu se nerozpustí rázem, když jej hodíte do sebevětšího žáru, tak také moje touha být podoben pánům (bohatým), nebyla rázem překonána.

bilance

Tenkrát jsem poznal, že schodek v obchdoní bilanci neznamená ještě bankrot.

dlaně držící spoustu mincí

Do té doby nelámal jsem si nikdy hlavu rozjímáním, co je to konkurs. Smál jsem se třeba podvědomě heslu: "Však na dluhy neteče" atd., ale teď jsem se díval konkursu přímo do očí a počaly se mi ježit vlasy.

sněženka

Náš život je jediným předmětem na tomto světě, který nemůžeme považovat za své soukromé vlastnictví, neboť jsme ničím nepřispěli k jeho vybudování.

Zůstaňte ve spojení

Pokud máte nějaký dotaz, chcete si popovídat,      

dát si se mnou šálek dobré kávy,

tak se neváhejte na mne obrátit.

Rád se Vám budu věnovat.

                          button-kontaktujte-mne                                button-facebook linkedin 

 

 Copyright © 2018 - 2019 / Všechna práva vyhrazena                                                       Ochrana osobních údajů                                                  Prodej firem