fbpx

nove logo2

Po dlouhé době mám opět radost ze schůzek. Buduji porozumění a uzavírám obchody, což se mi předešlý měsíc vůbec nedařilo. Poslední týdny jsem měl schůzky, na kterých jsem se necítil dobře. Po termínech jsem neměl z odvedené práce dobrý pocit.

nezdarSmlouvy nebyly. Udělal jsem krok vedle, když jsem před pár týdny změnil to, co mi fungovalo. Co mi fungovalo? To, že mám schůzky založené na vybudování vzájemného porozumění. Praktickou filosofii „budovat na každé schůzce především vzájemné porozumění“ jsem na základě „chytré rady“ změnil. Z toho plyne poučení, že i když jsou rady míněny dobře a jeví se jako rozumné, neznamená to, že jsou pravdivé. O čem to vlastně mluvím? Před časem jsem byl na jednom semináři o prodeji a tam jsem se dozvěděl, že kdo klade otázky, ten kontroluje rozhovor. Tak jsem si řekl: „Dobrá, budu „obchodník profesionál."  Začal jsem tedy klást mnohem víc otázek v domnění, že budu mít rozhovor naprosto pod kontrolou. Jenže mi nějak unikla pointa. Jaká? Obchod není o kontrole či o manipulaci, ale o vybudovaném vztahu, o porozumění, o vzájemné důvěře a o vzájemné prospěšné spolupráci. Zájem o člověka, vlídnost a ochota být klientovi užitečný jsou podstatnější než kontrola nad „věcmi“, vlastně lidmi. Kladl jsem víc otázky… jen proto, abych měl rozhovor pod kontrolou a abych byl „obchodník profesionál“. Blbost. Mít pod kontrolou rozhovor jen pro kontrolu samotnou, tomu nedává smysl. Nemyslíš? Schůzky probíhaly takovým způsobem, že jsem kladl otázky, kladl otázky, kladl otázky a chtěl na ně dostat odpověď. Pane kliente, bum, bác, odpovídej, já kladu otázky a mám rozhovor pod kontrolou. Rozhovor jsem pod kontrolou měl, to ano. Ale takovým způsobem, že ani klient ani já jsme z toho neměli dobré pocity. Smlouvy „z ničeho nic“ nebyly. Chybně jsem si vyložil, že klást otázky a mít kontrolu nad rozhovorem je smyslem obchodního rozhovoru. Po tomto měsíčním fiasku jsem si uvědomil, že mnohem důležitější než mít rozhovor pod kontrolou, je budovat souznění v komunikaci mezi klientem a mnou. A rozhovor nechat přirozeně plynout, vyvíjet se. Trénink o prodeji, který jsem absolvoval teď o víkendu v Bratislavě, mě vrátil zpátky k rozumu. Dospěl jsem k přesvědčení, že základem obchodní schůzky  a vlastně jakéhokoli vztahu mezi lidmi je něco, co je nad všechnu kontrolu v rozhovoru. To něco je: vzájemné porozumění.

Zůstaňte ve spojení

Pokud máte nějaký dotaz, chcete si popovídat,      

dát si se mnou šálek dobré kávy,

tak se neváhejte na mne obrátit.

Rád se Vám budu věnovat.

                          button-kontaktujte-mne                                button-facebook linkedin 

 

 Copyright © 2018 - 2019 / Všechna práva vyhrazena                                                       Ochrana osobních údajů                                                  Prodej firem