fbpx

nove logo2

Po této schůzce jsem šel na další obchodní jednání k novému klientovi. Věřil jsem si, především díky předchozí zkušenosti v Opavě. Schůzka byla příjemná, zjistil jsem potřeby klienta, vzbudil jsem v něm zájem. Trápilo ho, že zákazníci často odcházejí ke konkurenci a že mají často „problémy“ s cenou jeho výrobků. Zeptal jsem se, co mu způsobuje, že musí jít s cenou dolů, když zákazník například řekne, že jeho výrobek je drahý. A co by mu přineslo zlepšení v této oblasti.

pokoraPak jsem se zeptal, zda  chce tuto situaci řešit. Na všechny otázky odpověděl. Pak jsem mu dal závěrečnou otázku a mlčel jsem. Řekl, že na seminář chce jít. Z toho jsem měl upřímnou radost. Pak se mi z ničeho nic objevila v hlavě škodolibá myšlenka: „No vida, jak to obchodování jde najednou snadno.“ Vyplnil jsem přihlášku a podal jsem mu ji podepsat. Vzal si ten kus papíru do rukou. V té chvíli jsem si v hlavě říkal, že dneska je skvělý den. Chyba, vážení přátelé. Taková domýšlivostí naplněná myšlenka nepatří do hlavy. V té chvíli jsem ještě nechápal, že úspěch prodejce není to, že prodá, ale to, že zákazník je s nákupem spokojený. Jako bych svými povrchními myšlenkami dával najevo, že mi jde víc o obchod než o klienta, víc o úspěch než o člověka samotného. Když jsem se vrátil ze svého „myšlenkového výletu“, klient najednou řekl, že neví, zda na seminář chce jít. Začal s tím, že neví, zda tak dlouho dopředu má podepisovat účast na semináři. Že si není jistý termínem. Řekl jsem mu, že změnit termín není problém. Cítil jsem však, jak atmosféra ve vzduchu houstne. Nechtěl jsem klienta do ničeho tlačit, nechtěl jsem argumentovat. Takže jsme se domluvili na tom, že za 14 dní se za ním stavím. To už bude vědět, zda mu dubnový termín vyjde. Poučení pro příště? Soustředit se až do poslední sekundy schůzky. A být pokorný. Zůstat pokorným i při velkém úspěchu. Dělat obchod pro zákazníka, ne pro svůj pocit úspěšnosti. Vydržet v takovém přístupu – dělat obchod pro zákazníka – ať už jsem jakkoli úspěšný. Nebo neúspěšný. Stále mít na zřeteli především prospěch zákazníka.

Zůstaňte ve spojení

Pokud máte nějaký dotaz, chcete si popovídat,      

dát si se mnou šálek dobré kávy,

tak se neváhejte na mne obrátit.

Rád se Vám budu věnovat.

                          button-kontaktujte-mne                                button-facebook linkedin 

 

 Copyright © 2018 - 2019 / Všechna práva vyhrazena                                                       Ochrana osobních údajů                                                  Prodej firem