logo

bez terminu

Pýcha předchází pád

Srdce člověka bývá před pádem zpupné, kdežto slávu předchází pokora. (Přísloví 18, 12)

pádJeště jako student VŠB v Ostravě, když jsem končil obor ekonomika a management, jsem se v rámci psaní diplomové práce na téma: Leadership setkal k rozhovoru s Ing. Jiřím Stojarem, šéfem DHL v Ostravě. Na otázku, co je dle něj nejdůležitější vlastností manažera mi tehdy odpověděl slovy, která mě coby mladého, ambiciózního člověka šokovala. Odpověděl tehdy: "Pokora, pokora, pokora." Uplynulo mnoho měsíců a let a já jsem zažil mnoho úspěchů i pádů. Pokaždé jsem si však všiml, že ty největší pády jsem zažil tehdy, když jsem si až přespříliš věřil, tehdy, když jsem byl domýšlivý, pyšný a myslel jsem si, že sám nejlépe vše zvládnu - že sám nejlépe vím, co a jak mám provést. Stejně tak se stala neviditelným pojítkem mých úspěchů tenká nitka, která v sobě měla vetkáno jedno jediné slovo - pokora. Pokaždé, když jsem stál před velkou zkouškou či před obtížným projektem, jsem si jasně uvědomoval, že "tohle" je nad moje síly. Šel jsem tedy do těchto zkoušek a projektů s postojem pokory... a velice často pak tyto situace dopadaly nadmíru dobře, a před výsledky jsem musel pouze potichu stát a žasnout. Tak tedy pokora přerůstá člověka a vše, co mu přijde velké a před čím si člověk naopak se zdravou pokorou přijde malý. A stejně tak pýcha podkopává vše dobré, co by člověk mohl udělat, nebo co nakonec i udělá... a z čeho se nakonec často vyvine fiasko.

Také v rámci své praxe jsem se velice často setkal s dvojím typem podnikatelů. Ti, kteří byli pyšní, jako by v podnikání ale i v životě stále tahali za kratší konec lana. A ti, kteří podnikali a žili s postojem: "Jsem si vědom, že ne vše dokážu ovlivnit, že "to či ono" je nad mé síly." se často setkávali s výrazným úspěchem, ať už se pustili do jakéhokoliv projektu.

 

Zajímá vás více?

Můžete navštívit některý z mých kurzů      VYBRAT KURZ

nebo si zakoupit knihu:                kniha

Nejčtenější články

Zůstaňte ve spojení

Pokud máte nějaký dotaz, chcete si popovídat, dát si se mnou šálek dobré kávy, tak se neváhejte na mne obrátit. Rád se Vám budu věnovat.

button-kontaktujte-mne

 

button-twitter button-facebook

 

2017 - #agentura Weboo